27-28 lutego 2021 Zimowa Wystawa Makiet Nostalgia Za Parą
Gdańsk Galeria Metropolia
po wystawie Szkoła Maszynistów
Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia Zimowej Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą w dniach 27 i 28 lutego w Galerii Metropolia w Gdańsku. Po zakończeniu wystawy w kolejnych dniach wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w Szkole Maszynistów i poprowadzić pociąg po naszej makiecie.  Więcej po kilknięciu "czytaj dalej".


Plakat w dużej rozdzielczości kliknij na plakat lub tutaj 

Układ makiety w dużej rozdzielczości tutaj


ZIMOWA WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH

Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia Zimowej Wystawy Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą w Gdańsku, w dniach 27-28 lutego 2021, w Galerii Metropolia, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Kilińskiego 4 (bezpośrednio przy dworcu PKP Gdańsk-Wrzeszcz). Wstęp na wystawę makiet jest bezpłatny.
Makieta będzie wystawiona na poziomie +2.

Wydarzenie na facebooku - tutaj
Galerie zdjęć
i filmy z imprezy - w trakcie imprezy i po imprezie


POPROWADŹ POCIĄG PO NASZEJ MAKIECIE - SZKOŁA MASZYNISTÓW

Po zakończeniu wystawy nie składamy makiety i zapraszamy do SZKOŁY MASZYNISTÓW od 01 marca do 30 marca 2021.

Wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się jeździć pociągiem po kolejowej makiecie zapraszamy w dniach 01-30 marca 2021. Uwaga! Makieta nie jest czynna codziennie, obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie potwierdzone ze strony klubu Nostalgia Za Parą.

Osoby niepełnoletnie przychodzą pod nadzorem dorosłego opiekuna. Kandydat na maszynistę otrzyma do jazd pociąg wraz z manipulatorem jazdy oraz przeszkolenie. Obowiązuje regulamin jazd po makiecie oraz opłata za udostępnienie taboru i manipulatora, 50 zł za godzinę jazdy po makiecie. Jazdy odbywają się przy stałym bezpośrednim udziale dorosłego opiekuna który cały czas nadzoruje prowadzenie pociągu po makiecie przez osobę niepełnoletnią.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia na meil piotr@nostalgiazapara.pl,
tel. 501 647 139.
Można dokonywać również zgłoszeń bezpośrednio w czasie wystawy makiety w dniach 27-28 lutego 2021. Jazdy po makiecie odbędą się w dniach i godzinach uzgodnionych z kandydatami na maszynistów.

W zgłoszeniu meilowym (piotr@nostalgiazapara.pl) do Szkoły Maszynistów należy podać: imię, nazwisko, telefon, adres email, proponowany dzień i godzinę jazdy.

Meilem zwrotnym potwierdzimy proponowany termin lub wspólnie uzgodnimy inny dostępny.
W razie braku meila z naszej strony w ciągu kilku godzin, prosimy o telefon 501 647 139 (w godz. 10.00-20.00)
.

Zaproszenie na imprezę w postaci filmu zrealizowanego przez dziennikarzy portalu trojmiasto.pl
Film został nagrany w latach poprzednich, zatem przypominamy że aktualny termin imprezy to 27-28 lutego 2021

Zimowa Wystawa Makiet Kolejowych - informacje

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:

  • 27 lutego (sobota): jazdy pociągów w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00,
  • 28 lutego (niedziela): jazdy pociągów w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00
    Po wystawie nie składamy makiety a zapraszamy widzów do jazdy po naszej makiecie od 01 do 20 marca. Uruchamiamy Szkołę Maszynistów - patrz informacje wyżej.


Prosimy zwiedzających o:

  • przestrzeganie zasad dystansu społecznego i stosowanie się do aktualnie obowiązujących zasad i przepisów dotyczących epidemii;
  • niedotykanie makiet i taboru;
  • niewchodzenie na barierki;
  • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą);
  • dopilnowanie najmłodszych.

Makieta H0 (1:87)
Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z około dwunastu posterunków ruchu: stacji, przystanków osobowych, posterunków odstępowych, posterunków odgałęźnych, ładowni i bocznic, parowozowni, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.
W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei.

Ruch pociągów na makiecie
Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują  według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne. Pojadą pociągi towarowe PKP Cargo oraz naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Chopin", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. włoskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Posterunki odstępowe
Pomiędzy stacjami Gdańsk Południowy a stacją Makoszów jest bardzo długi odcinek szlaku kolejowego. Aby na jednym torze pomiędzy dwoma stacjami mógł się poruszać bezpiecznie więcej niż jeden pociąg - bez ryzyka najechania na siebie - konieczne jest podzielenie go na odcinki osłonięte semaforami. Takie odcinki nazywa się na kolei odstępami a posterunki obsługujące semafory które umożliwiają lub nie wjazd na odcinek  - posterunkami odstępowymi. Pociąg może wjechać na dany odcinek (odstęp) dopiero wtedy, kiedy opuści go poprzedzający go skład. O tym, czy dany odcinek jest wolny czy też zajęty i czy pociąg może na niego wjechać informuje maszynistę odpowiednie światło na semaforze. Semafory na takich odstępach mogą być automatyczne - wtedy nazywamy to Samoczynną Blokadą Liniową, lub sterowane przez dyżurnych ruchu na poszczególnych posterunkach odstępowych. Jeśli ruchem na kilku posterunkach odstępowych zarządza jeden dyżurny ruchu z jednej nastawni na wybranym posterunku lub stacji - mówimy wtedy o Lokalnym Centrum Sterowania i tak właśnie jest to rozwiązane na naszej makiecie, gdzie za ruch pomiędzy stacjami Gdańsk Południowy i Makoszów odpowiada Lokalne Centrum Sterowania Makoszów. Drugie Lokalne Centrum Sterowania Padowo obsługuje stację Padowo oraz posterunek odgałęźny Raciborowice, gdzie od linii dwutorowej odgałęzia się linia jednotorowa. Trzecie Lokalne Centrum Sterowania Bartoszów odpowiada za ruch na linii jednotorowej od Bartoszowa przez Wandkowo Kaszubskie, Parowozownię Ostrów do posterunku odgałęźnego Raciborowice.

Parowozownia Ostrów Wielkopolski
Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

Zakupy przy makiecie
Wszyscy będą mogli rozpocząć zabawę w miniaturową kolej, zakupując (nie tylko podczas imprezy) modele i wyposażenie makiet w sklepie modelarskim Modelmania na terenie Galerii Metropolia (poziom -1) www.modelmania.com.pl. Na miejscu można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.

Nostalgia Za Parą - baw się razem z nami
Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. Członkowie klubu swoją pasję realizują w różny sposób. Są wśród nich modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizują imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczą. Jeżdżą na kolejowe wyprawy i wycieczki. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Od 2018 klub Nostalgia Za Parą współpracuje z Galerią Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. W ramach współpracy klub otrzymał pomieszczenie na modelarnię, gdzie odbywają się cykliczne spotkania klubowiczów i praca przy makietach. W Metropolii zlokalizowany jest sklep modelarski Modelmania, gdzie można zaopatrzyć się we wszystko co jest potrzebne do modelarstwa kolejowego.

Fragment makiety klubu Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia

Michał opowiada o obrządzaniu parowozów w Parowozowni Ostrów Wielkopolski

Maciek prowadzi pociąg PKP Cargo


Fragment makiety w skali 1:87

Fragment makiety w skali 1:87
Zapraszamy - drużyna Nostalgia Za Parą