V Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych "Nostalgia Za Parą" zorganizowana została w dniach 14-15 i 20-22 listopada w Galerii Port Rumia - Centrum Handlowym Auchan. Imprezę zorganizował klub „Nostalgia Za Parą”.
ZDJĘCIA I FILMY Z IMPREZY
LINKI DO MATERIAŁÓW Z IMPREZY
Na początku należy podkreślić, iż realizacja całej imprezy, z tak szerokim zapleczem i refundacją kosztów dla uczestników imprezy, była możliwa dzięki wielu firmom, które zechciały wesprzeć promocję modelarstwa kolejowego i zabawy miniaturowymi pociągami na makiecie, realizowaną przez grupę Nostalgia Za Parą.
FIRMY, KTÓRE WSPARŁY ORGANIZACJĘ IMPREZY
Organizatorzy i Uczestnicy bardzo dziękują sponsorom i partnerom imprezy za wsparcie promocji modelarstwa kolejowego.
DWA RÓŻNE WEEKENDY IMPREZY
Impreza odbywała się przez dwa kolejne weekendy. Podczas pierwszego prezentowana była część makiety w skali 1:87, należąca do członków klubu Nostalgia Za Parą oraz Kolej Parkowa z Pecnej koło Poznania w skali 1:10. Kolej Parkowa składała się z dwóch ekspozycji. Pierwsza - to zamknięty okręg, po którym kursował pociąg przewożący pasażerów - najmłodszych widzów wystawy. Podróżowali oni, siedząc okrakiem na małych wagonikach. Druga - to dwa równolegle ułożone tory, na których paradowały parowozy TKt48, Ty42, Ol49, Pt47 i inne.
Na drugi weekend wystawy zjechali zaproszeni uczestnicy z całej Polski, którzy przywieźli swoje moduły makiety w skali H0 (1:87). Zostały dołączone do stojącej już wcześniej makiety, w miejscu, gdzie tydzień wcześniej prezentowała się Kolej Ogrodowa z Pecnej. W imprezie udział wzięli, oprócz członków klubu-organizatora Nostalgia Za Parą, koledzy z Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Toruńskiej Makiety Modułowej i Mazowieckiego Klubu Modelarzy Kolejowych.
Przy makiecie zostały zlokalizowane stoiska firm modelarskich - Modelmania z Gdańska i Świat Modeli z Rybnika.
MAKIETA H0
Długość makiety H0 wyniosła ponad 200 metrów, z czego większość stanowiła szlak dwutorowy. Linia dwutorowa rozpoczynała się na stacji technicznej Gdańsk Południowy i prowadziła przez Parowozownię Ostrów (krótki odcinek jednotorowy), Posterunek Odgałęźny Jaskółki, stację Padowo i posterunek odgałęźny Raciborowice do przystanku osobowego Budziszewo, a następnie do stacji Szadek, z której w dalszym ciągu magistrala dwutorowa prowadziła do stacji końcowej Mareczki. Na posterunku odgałęźnym Raciborowice odgałęziała się linia jednotorowa, prowadząca przez mijankę Gutowiec, przystanek osobowy Arturów do stacji Radzymin, a następnie do szuflady Maciejowice. Od stacji Padowo odgałęziała się bocznica szlakowa Błonie, a od stacji Radzymin bocznica Silikaty Radzymin.
RUCH POCIĄGÓW
Ruch prowadzony był według rozkładu jazdy. Składy pociągów - przeważnie kolei polskich, ale także francuskich, szwajcarskich, rosyjskich i niemieckich prowadziło około 15 maszynistów, a w całej imprezie wzięło udział około 40 uczestników.
ZEGARY I TABLICE
Podczas imprezy, do wyświetlania czasu modelarskiego używaliśmy specjalnie wykonanych zegarów, umieszczonych na dużych, wysokich stelażach formatu A2. Na stelażach przy zegarach rozwieszone były duże plakaty formatu A2, informujące o zasadach ruchu na makiecie modułowej.
KONTAKT Z PUBLICZNOŚCIĄ
Przez cały czas imprezy prowadziłem również konferansjerkę, opowiadając widzom o układzie makiety, zasadach naszej zabawy, kursujących na makiecie składach pociągów, przeprowadzanych manewrach na bocznicach i podczas obrządzania parowozów na terenie parowozowni.
Przygotowanie imprezy trwało kilka miesięcy. Do samego uruchomienia imprezy konieczna była praca i współpraca grona osób. W tym miejscu należą się im podziękowania, a więc dziękuję wszystkim Uczestnikom za fantastyczną zabawę, miłą rodzinną atmosferę, wzajemną pomoc oraz szczególnie:
- Monice Mikule oraz Gosi - za przygotowanie cateringu;
- Andrzejowi Hahnowi - za opiekę nad DCC oraz przygotowanie zegarów;
- Arkadiuszowi Hahnowi i Andrzejowi Majorczykowi - za naprawy elektroniczno-elektryczne;
- Krzysztofowi Rutkowskiemu - za przygotowanie łączności telefonicznej;
- Mariuszowi Rymaszowi - za przygotowanie rozkładu jazdy na 14-15 listopada;
- Andrzejowi Wolnikowskiemu - za przygotowanie rozkładu jazdy na 20-22 listopada oraz za opiekę nad maszynistami podczas imprezy;
- Januszowi Jaskulskiemu - za użyczenie posterunku Jaskółki;
- Maciejowi Olędzkiemu - za użyczenie obrotnicy;
- Filipowi i Michałowi Olesińskiemu - za film z lokomotywy, dokumentujący przejazdy po makiecie - (na film z utęsknieniem czekamy);
- Ekipie Nostalgia Za Parą - za udział w imprezie, oraz sprawne działanie przy składaniu i rozkładaniu makiety i udział w wielu pracach przygotowawczych do imprezy;
- Kolegom z Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Toruńskiej Makiety Modułowej, Mazowieckiego Stowarzyszenia Modelarzy Kolejowych, pozostałym "niezrzeszonym" modelarzom i członkom innych klubów - za przyjazd i udział w naszej imprezie;
- Wszystkim, którzy pomagali i wszystkim, którzy brali udział w imprezie, a którym nie podziękowałem.
ORGANIZATOR
Nostalgia Za Parą.
KOLEJNE IMPREZY NOSTALGIA ZA PARĄ W ROKU 2015/2016:
- Jesienno-Zimowa Wystawa Makiet Kolejowych w Galerii Przymorze w Gdańsku. Więcej - tutaj
Już teraz zapraszam wszystkich do udziału w przyszłych imprezach NZP.
Z pozdrowieniami - Piotr - Nostalgia Za Parą