IV Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych "Nostalgia Za Parą" zorganizowana została w dniach 21-23 listopada w Galerii Port Rumia - Centrum Handlowym Auchan. Imprezę zorganizował klub „Nostalgia Za Parą” .
ZDJĘCIA I FILMY Z IMPREZY
LINKI DO MATERIAŁÓW Z IMPREZY
Na początku należy podkreślić, iż realizacja całej imprezy, z tak szerokim zapleczem i refundacją kosztów dla uczestników imprezy, była możliwa dzięki wielu firmom, które zechciały wesprzeć promocję modelarstwa kolejowego i zabawy miniaturowymi pociągami na makiecie, realizowaną przez grupę Nostalgia Za Parą.
FIRMY, KTÓRE WSPARŁY ORGANIZACJĘ IMPREZY
Organizatorzy i Uczestnicy bardzo dziękują sponsorom i partnerom imprezy za wsparcie promocji modelarstwa kolejowego.
Dziękuję wszystkim Uczestnikom za fantastyczną zabawę, miłą rodzinną atmosferę, wzajemną pomoc. Szczególnie dziękuję tym, którzy byli z nami od początku do końca imprezy. Krzysztofowi Kaperze dziękuję za opiekę nad DCC oraz pomoc przy zegarach. Elvisowi dziękuję za serwis lokomotyw. Krzysztofowi Rutkowskiemu - za opracowanie i przygotowanie rozkładu jazdy oraz za nadzór nad maszynistami podczas imprezy. Za to bardzo, bardzo serdecznie dziękuję.
Po raz czwarty w organizowanej przez mnie imprezie wzięli udział nowi, początkujący miłośnicy kolei - młodzi i starsi. Wcześniejsze przeszkolenie, podczas mniejszych imprez w ETC sprawiło, że radzili sobie bez żadnego problemu.
MAKIETY
W centrum handlowym Auchan w Rumi w pobliżu wejścia Hel można było zobaczyć makietę w skali H0 oraz stoiska firm modelarskich - Modelmania (sklep modelarski) i Elvis Model (serwis elektroniki i elektryki w modelach).
Długość makiety H0 wyniosła ponad 200 metrów, z czego większość stanowiła szlak dwutorowy. Linia dwutorowa rozpoczynała się na stacji technicznej Gdańsk Południowy i prowadziła przez stację Padowo i posterunek odgałęźny Raciborowice do stacji końcowej szuflady Mareczki (powstająca stacja Rogoźno Wielkopolskie). Na posterunku odgałęźnym Raciborowice odgałęziała się linia jednotorowa, prowadząca przez stację Bartoszów, stację Poronin, przystanek osobowy Górne Jastrzębie, przystanek osobowy z ładownią Wandowo, stację Owczarki, parowozownię ostrów do stacji końcowej - stacji technicznej Solecko.
RUCH POCIĄGÓW
Ruch prowadzony był według rozkładu jazdy, kursowały jednak również pociągi „ponadplanowe”. Składy pociągów - przeważnie kolei polskich, ale także francuskich, szwajcarskich, rosyjskich i niemieckich prowadziło około 15 maszynistów, a w całej imprezie wzięło udział około 30 uczestników. Ruch pociągów rozpoczął się, zgodnie z założeniami, w piątek o godzinie 16. Zabawę kontynuowaliśmy w sobotę i niedzielę od 10 do 20 (w niedzielę do 19).
ZEGARY I TABLICE
Podczas imprezy, do wyświetlania czasu modelarskiego używaliśmy specjalnie wykonanych zegarów, umieszczonych na dużych, wysokich stelażach formatu A2. Stelaże wykonał i wszystko poskładał w całość Janusz Jaskulski. Elektronikę do tych zegarów opracowała i w całości wykonała Ania Górka - Alana (nick z forum modelarstwo.info). Bardzo za to dziękujemy i polecamy! Na stelażach przy zegarach rozwieszone były duże plakaty formatu A2, informujące o zasadach ruchu na makiecie modułowej.
KONTAKT Z PUBLICZNOŚCIĄ
Przez cały czas imprezy prowadziłem również konferansjerkę, opowiadając widzom o układzie makiety, zasadach naszej zabawy, kursujących na makiecie składach pociągów, przeprowadzanych manewrach na bocznicach i podczas obrządzania parowozów na terenie parowozowni.
Przygotowanie imprezy trwało kilka miesięcy. Do samego uruchomienia imprezy konieczna była praca i współpraca grona osób. W tym miejscu należą się im podziękowania, a więc dziękuję:
- Mojej kochanej żonie Monice dziękuję za nadzór nad sprawami zakwaterowania uczestników, gastronomią i rozliczeniem uczestników;
- Krzysztofowi Kaperze z Krakowa za opiekę nad DCC;
- Krzysztofowi Rutkowskiemu z Torunia za przygotowanie i wydruki rozkładów jazdy;
- Leszkowi Wali - Elvisowi - za serwis lokomotyw i wszelką pomoc;
- Ani Górce „Alanie” - za opracowanie elektroniki i przygotowanie płytek do zegarów modelarskich, które z powodzeniem używaliśmy podczas imprezy i które się sprawdziły;
- Ekipie Nostalgia Za Parą - za udział w imoprezie a następnie pomoc przy składaniu i rozkładaniu makiety i wielu pracach przygotowawczych, a przede wszystkim: Sławkowi Formeli, Agnieszce Formeli, Łukaszowi Kammerowi, Pawłowi Migockiemu i Piotrowi Migockiemu, Danielowi Lesiakowi, Bartkowi Kaczmarowiczowi, Krzysztofowi Zawiszy, Arkadiuszowi Hahnowi, Jakubowi Wojtyle, Zbigniewowi Szymoniakowi, Michałowi Torłopowi;
- Za pomoc przy składaniu makiety - Remigiuszowi Majewskiemu, Tomkowi Olszyńskiemu i Januszowi Jaskulskiemu;
- Piotrowi Wolnemu - za nakręcenie filmów z imprezy;
- Dariuszowi Gajusiowi - za nakręcenie filmów z imprezy;
- Kolegom z Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Toruńskiej Makiety Modułowej i członkom innych klubów - za przyjazd i udział w naszej imprezie;
- Wszystkim, którzy pomagali i wszystkim, którzy brali udział w imprezie, a którym nie podziękowałem.
ORGANIZATORZY
Nostalgia Za Parą, Wandrus
KOLEJNE IMPREZY NOSTALGIA ZA PARĄ W ROKU 2014/2015:
- Zimowa Wystawa Makiet Kolejowych w Centrum Handlowym Oliwa (Media Markt/Leroy Merlin) w Gdańsku. Więcej informacji wkrótce.
Już teraz zapraszam wszystkich do udziału w przyszłych imprezach NZP.
Zapraszam!
Z pozdrowieniami - Piotr - Nostalgia Za Parą