Misja:
- Od zabawy w kolejki do modelarstwa kolejowego
- wspólna zabawa w miniaturową kolej - razem z Tobą!
Naszą misję realizujemy poprzez:
- organizację dużych, ogólnodostępnych wystaw makiety modułowej;
- organizację cyklicznych, podczas których wspólnie budujemy makietę, patynujemy tabor, doskonalimy się w obsłusze stacji czy prowadzeniu manewrów;
- budowę i ekspozycję w Gdańsku stałej makiety kolejowej w skali H0;
- realizację i popularyzację kolejowego hobby w różnych formach;
- zaproszenie do wspólnej zabawy osób bez doświadczenia i kontaktów w środowisku modelarskim;
- organizację wycieczek i wypraw dla miłośników kolei;
- wspólną zabawę z różnymi grupami modelarzy kolejowych i według różnych zasad;
- publikacje na naszej stronie ciekawych artykułów o kolei i modelarstwie kolejowym
Jak chcemy promować i popularyzować modelarstwo kolejowe?
Przede wszystkim przez umożliwienie - możliwie często - wspólnej zabawy na makiecie. Zabawy podczas organizowanych przez grupę Nostalgia Za Parą dużych imprez modelarskich, otwartych dla wszystkich modelarzy i miłośników kolei, z bezpłatnym wstępem dla szerokiej publiczności. Imprez trwających jak najdłużej, z zachęcaniem widzów do wspólnej zabawy razem z nami, ze szkoleniem kandydatów na maszynistów, z konferansjerką wyjaśniającą publiczności szczegóły naszej zabawy i naszego hobby. Nasze imprezy to nie tylko prezentacja publiczności pracy modelarzy, ale zaproszenie widzów do wspólnej zabawy, do przyłączenia się do naszego grona. Dlatego jednym z naszych celów jest całoroczna ekspozycja makiety.
Jak rozumiemy nasze hobby
Jako ewolucję - od "zabawy w kolejki" do modelarstwa kolejowego. Ewolucję, która wśród Uczestników następuje samoistnie, pod wpływem obserwacji dokonań bardziej doświadczonych kolegów i wraz z uzyskiwaniem stosownej wiedzy i umiejętności. Początkiem zainteresowania modelarstwem kolejowym jest więc, w naszym przekonaniu, wspólna zabawa. My tę zabawę będziemy się starali umożliwić możliwie szerokiemu gronu chętnych.
Kolejnym etapem będzie przejście do prawdziwego modelarstwa. A więc wspólnej budowy makiet, patynowania wagonów, nabywania praktycznych umiejętności podstawowej naprawy modeli.
Etapy zabawy w miniaturową kolej (subiektywne)
- Zwykle pierwszym etapem jest zabawa w domu, na dywanie. Niektórzy budują makietę typu "tort", gdzie musi być "wszystko", brakuje tylko przysłowiowej wisienki. A więc na małej przestrzeni wciska się stację, parowozownię, góry, tunele, mosty. No i pociągi krążą oczywiście "w kółko".
- Dużą zmianą jest zazwyczaj odkrycie makiet modułowych. Na początku jeździmy byle szybciej, byle więcej. Nieważne, czy nasz skład odpowiada realiom, czy lokomotywa i wagony należą do tej samej epoki.
- Potem zaczynamy zwracać uwagę na więcej szczegółow. Dobieramy odpowiednie wagony do lokomotywy, płynnie ruszamy i hamujemy pociągiem (bo przecież nasz modelowy pociąg to nie bolid Formuły1). Używamy sygnałów dźwiękowych w miejscach wymaganych przepisami kolejowymi, a nie co chwilę dla zabawy... Prawidłowo osygnalizowujemy nasz pociąg.
- Kolejnym etapem jest odkrycie, że podczas zabawy na makiecie oprócz funkcji maszynisty, możemy być także dyżurnym ruchu. Uczymy się obsługiwać kolejne stacje i poznajemy ich pulpity. Wiemy coraz więcej o przepisach kolejowych i sygnalizacji obowiązującej na PKP.
- Zaczynamy zwracać większą uwagę na dobór taboru. Wybieramy ulubioną epokę. Zaczynamy wykonywać konwersje i przeróbki lokomotyw i wagonów.
- Wreszcie chcemy zbudować fragment własnej makiety kolejowej. W grupie kolegów-modelarzy są bardziej doświadczeni od nas, którzy podpowiadają, pomagają i doradzają. Chodzi o to, żeby uniknąć kosztownych błędów.
Dołącz do nas. Jak zacząć?
Lubisz pociągi. Jako dziecko bawiłeś/bawiłaś się Tomkiem albo innymi kolejowymi zabawkami. Z dworca nie można Cię było wyciągnąć. Fotografujesz koleje, chcesz zbierać modele, albo inne pamiątki związane z kolejnictwem? A może sympatia do kolei jest w Tobie od niedawna?
W przyszłości chciałbyś wspólnie budować makiety, albo w inny sposób realizować swoją pasję, choć niewiele wiesz na ten temat. Zobaczyłeś prezentowaną przez nas makietę i chcesz do nas dołączyć.
Przypomniał Ci się dawny sentyment do kolei i chcesz powrócić do dawnego hoby? Nie wiesz jak zacząć. Onieśmielają Cie profesjonalni modelarze kolejowi i miłośnicy, bo Ty nic lub niewiele wiesz o kolei? Nie znasz się na kolei tak dobrze jak doświadczeni modelarze którzy tworzą hermetyczne grupy, rozmawiają o swoich dokonaniach niezrozumiałym slangiem?
Dobrze trafiłeś. Zapraszamy do grupy Nostalgia Za Parą.
Podstawowe wymagania wobec członków klubu
- Posiadanie minimum jednego własnego składu PKP (modelu a nie zabawki).
- Zakup własnego sterownika, tzw. "freda".
- Znajomość zasad ruchu i zachowania obowiązujących na makiecie modułowej.
- Zakup koszulki klubowej.
- Rejestracja na forum.modelarstwo.info i dołączenie do forum dla członków grupy Nostalgia Za Parą.
- Uczestnictwo w klubowych imprezach.
- Uczestnictwo w spotkaniach klubowych.
- Opłata składek i opłat celowych ustanowionych przez zarząd klubu.
- Aktywne powiększanie swojej wiedzy i umiejętności modelarskich na spotkaniach klubowych, warsztatach klubowych, indywidualnych warsztatach organizowanych przez członków klubu, czy też warsztatach organizowanych przez inne kluby.
- Aktywne działanie na rzecz klubu - poprzez pomoc przy budowie makiety, prace porządkowe w siedzibie klubu, współorganizację lub organizację imprez klubowych i inne.
- W przypadku młodych członków klubu powyższe realizują ich opiekunowie, przy jak największym współudziale młodych członków.
Drużyna Nostalgia Za Parą